Попільна середа

Попільна середа започатковує період нашого очищення і просвітлення. Суворий піст, який наказує у цей день Церква (заборонено споживати м’ясо, дозволено лише один ситний прийом їжі), має дати сигнал для того, щоб ми розпочали покуту, котра віддалить нас від гріха і наблизить до Бога.

wielkipostПосипання голови попелом

«Звичай посипати голову попелом, який нагадує порох землі, нагадує людині її земне походження й очевидну істину, що до землі вона і повернеться. Його використовують як знак покори і покаяння. Звичай покутування в попелі і волосяниці, який згадує Христос (Мт 11,21), християни, згідно з Тертуліаном, практикували від самого початку.

Звичай посипання голів попелом в Попільну Середу залишився нам від історичних обрядів урочистого покаяння. У ранньому середньовіччі голови грішників посипали під час покутних обрядів. А з Х ст. попелом почали посипати не тільки грішників, що каялись, а й всіх присутніх на знак того, що всі в якійсь мірі є грішниками. Обряду урочистої публічної покути нині вже не існує, а саме посипання голів залишилося давнім звичаєм.kXbeYjs8s5E

Після читання Євангелія і відповідної проповіді священик освячує попіл від спаленого вербового галуззя Вербної Неділі, збереженого з минулого року. Потім він посипає голови вірних попелом у формі хреста, промовляючи: «Пам’ятай, чоловіче, що ти є порохом і в порох обернешся». Часто цю формулу замінюють іншою, взятою з Євангелія: «Покайтеся і віруйте в Євангеліє».

Попіл є символом минущості, тимчасовості кожного створіння, але означає також очищення і майбутнє воскресіння. Цю символіку влучно передає молитва освячення попелу: «Боже, вчини, щоб ми, пізнавши, що ми є порохом і в порох обернемось, завдяки ревному виконанню сорокаденної покути, отримали відпущення гріхів і нове життя на зразок Твого Воскреслого Сина» (о. Тарсицій Сінка, Літургійні символи. 111-112).

Попільна середа – перший день Великого посту. Спочатку у римській літургії першим днем Великого посту була шоста неділя перед святом Пасхи. Під час Великого посту від цього дня аж до Пасхи вірні мали обов’язок тілесного посту. Це не стосувалося неділь Чотиридесятниці з огляду на їх пасхальний характер.  Проте, щоб зберігати сорокаденний піст, починаючи з VIII ст. його початок перенесено на середу, яка від обряду посипання голови попелом, почала носити назву Попільної Середи.

 

Залишити відповідь