ЄДНАННЯ СВЯТИХ

Пам’ять про святих – проголошення Пасхальної тайни в тих, хто страждав із Христом та прославлений із Ним.

Наслідуючи Господа, вони показали спроможність людини пройти цей шлях, і на їхніх прикладах, сповнених віри та любові, з давніх-давен поставало християнство.

Кирило КАРАЧЕНЦЕВ

Літанією називають циклічне повторювання коротких молебних благань — звертань до Господа з проханнями. Її традиція бере початок від сирійських молитовних наспівів III століття з частим повторенням: “Господи, помилуй”. Цей заклик запровадили до складу католицької Меси, модифікувавши типово римський спосіб молитовних благань близько 500 р. н. е. Пізніше заклик покаяння було розширено віршами. Так з’явилися стародавні форми церковних пісень німецькою мовою — “лейзи”. Нове життя літанія отримала після II Ватиканського Собору, і тепер її широко використовує Католицька Церква.

Одну з семи найпоширеніших, Літанію до всіх Святих, виконують у різних формах під час у ділення Таїнств Хрещення та Рукоположения, на нічній Пасхальній Службі, під час конклавів та в День усіх Святих. Походження літанії невідоме, проте порядок звернень до апостолів — той самий, що й у Каноні Меси, — позначає її давнину. Це особливий тип молитви, що містить заклики про заступництво до Богородиці, ангелів та особливо шанованих святих.

Літанія складається з п’яти частин. Починається вона з багаторазового звертання “Господи, помилуй” та заклику до Триєдиного Бога. Друга, найбільша частина складається зі списку святих і прохань про їхнє заступництво. Третя містить заклики до Христа з благаннями про спасіння. Прохання з четвертої частини можуть зазнавати змін залежно від нагоди, але вона завжди закінчується проханнями за всю Церкву та людство. Остання частина — заклики до Христа про те, щоби молитви були почуті.

Список святих поділений на такі пункти: патріархи та пророки, апостоли й учні, мученики, єпископи й Учителі Церкви, священики і ченці. У хронологічному порядку спочатку йдуть звертання до чоловіків, а потім — до жінок. До літаніїї входять як перші християнські святі, так і ті, що були визнані святими набагато пізніше. Так, наприклад, сучасний список мучеників починається зі св. Стефана Першомученика й закінчується св. Марією Горетті, канонізованою в середині XX століття.

Остаточний варіант Літанії до всіх Святих — латинський текст, опублікований у римському збірнику гімнів та псалмів і затверджений Конгрегацією Богослужіння та дисципліни Таїнств 1972 р. Список святих, утім, не суворо фіксований: єпископи окремих країн та чернечі ордени мають право долучати до літанії особливо шанованих у своєму регіоні святих. Єдина умова — щоби вони були офіційно канонізовані Католицькою Церквою.

Залишити відповідь