Адвент – час радісного очікування приходу Ісуса Христа

Rorate caeli desuper et nubes pluant iustum aperiatur! Terra et germinet salvatorem et iustitia oriatur simul! Ego Dominus creavi eum!

Спустіть росу згори, небеса, а із хмар хай спливе справедливість! Хай земля відкривається, і хай породить спасіння та правду, хай разом ростуть! Я, Господь, це вчинив!

Іс: 45, 8

Адвент (від лат. adventus — прихід) –  час радісного очікування приходу Ісуса Христа.

Перші відзначання Адвенту мали місце у Галії (сьогоднішня Франція) та Іспанії у ІV ст. З Галії воно поступово поширилось на всю Церкву. Рим ввів Адвент у свою Літургію лише у VІ ст., хоча Різдво вже святкувалось у ІV ст. Папа Римський Григорій Великий (+604) дав Римській Церкві офіційні літургійні тексти цього періоду. Відтак Адвент став для усієї Церкви духовним приготуванням до свята Різдва. Невдовзі щорічне приготування і очікування Різдва Христового стало одночасно приготуванням і очікуванням Другого Пришестя Христа наприкінці світу.

Адвент ділиться на два календарних етапи: перший — з першої неділі до 16 грудня, — який присвячений роздумам про друге пришестя Ісуса Христа, і другий — з 17 до 24 грудня — який є безпосередньою підготовкою до святкування Різдва і присвячений спогаду Першого приходу Ісуса Христа у світ.

Кожна неділя Адвенту присвячується певному спогаду, якому відповідають євангельські читання під час богослужіння:

  • перша неділя – присвячена приходу Ісуса Христа в кінці часів
  • друга і третя — Йоану Хрестителю
  • четверта — подіям, які безпосередньо передували народженню Сина Божого.

Під час Адвенту в храмах рано вранці служиться Свята Меса в честь Пресвятої Діви Марії — «рората».

Свою назву вона отримала від першого слова латинського антифону на вхід, який співався на початку Євхаристії: «Rorate, caeli, desuper et nubes pluant justum» (Спустіть з висот росу, небеса, хмари хай проллються Праведним), що є парафразою вірша 45, 8 з книги пророка Ісайї.

Rorate caeli desuper et nubes pluant iustum aperiatur! Terra et germinet salvatorem et iustitia oriatur simul! Ego Dominus creavi eum!

Роратні Євхаристії зазвичай відправляються на світанку дня. Це підкреслює нашу готовність на прихід Ісуса і наше приготування. Роратна Служба починається у темряві, лише при світлі роратних свічок або лампад, що їх тримають вірні на знак свого очікування приходу Господа. При вівтарі запалюють велику свічку, яка символізує присутність і молитву Пресвятої Діви Марії. Особливий характер мають рорати за участю дітей, які йдуть зі священиком у процесії світла зі своїми свічками або лампадами. Участь у роратах є досконалою нагодою духовного приготування до урочистості Різдва Христового.

Щоб підкреслити радість очікування разом з Марією приходу Господа, у роратних Євхаристіях співають гімн —«Слава во вишніх Богу!» Це допомагає нам усвідомити, що Той, на кого ми чекаємо, вже присутній серед нас.

 

Перша неділя Адвента

1_advent_blog

У цей день запалюють першу свічку у вінку Адвента – свічку Пророцтва. Вона символізує старозавітні пророцтва пришестя Спасителя. Католики святкують виконання цих пророцтв – пришестя Спасителя на землю Немовлям, Його пришестя в серця через віру в Слово Боже, і Його останнє пришестя в славі, щоб судити всіх людей. 

Залишити відповідь