Римсько-Католицька Церква в Україні

Історично так склалося, що землі, на яких розташована сучасна Україна, перебували на межі двох світів – Заходу і Сходу. Від давніх часів слов’янські племена, яких називали по-різному: скіфами, гунами, антами, русами, роксоланами, вели широку торгівлю з Римом і греками. Разом з торговими караванами прибували і місіонери, прагнучи навернути поганські племена у християнство.
 Перші місіонери на Русі

Традиційно поширення християнства на Русі пов’язують з іменем св. Апостола Андрія, який у І ст. проповідував у скіфів. У давньоруському літописі є згадка про його подорож по Дніпру. Проголошуючи Євангеліє на узбережжі Чорного моря, Апостол Андрій заклав також церковні громади і серед північних слов’ян. Але ті церкви знищили кочові племена готів у ІІІ ст.

Pope_Clement_I Збереглися християнські громади лише у Криму, їх закріпив наприкінці І ст., перебуваючи там на засланні учень і наступник св Апостола Петра Папа Римський Климент І (проголошений святим). Будучи каторжником, він почав  проповідувати спочатку серед рабів-греків, згодом учення Христа стало доходити і до східних слов’ян. Папа Климент загинув у 100р. в Криму мученицькою смертю. У 860р. його мощі знайшли св. Кирило і св. Мефодій і привезли до Риму.

Праця грецьких та латинських місій дала свої плоди. Першим князем-християнином на українських землях вважають київського Аскольда, який був охрещений у 867р. На могилі підступно вбитого Аскольда збудовано церкву св. Миколая, що може свідчити про те, що християнським ім’ям Аскольда було Миколай. Є підстави вважати, що князь отримав своє ім’я на честь Папи Римського Миколая І, який проводив активну політику у справі хрещення слов’ян і благословив переклади Біблії, здійснені Кирилом і Мефодієм на слов’янські мови.

До середини Х ст. за часів князя Ігоря християнська община збільшується, навіть будуються церкви. У 954-955рр. слов’янські місіонери охрестили вдову Ігоря княгиню Ольгу. Вона відправила послів до німецького імператора Оттона І з проханням прислати на Русь єпископів та пресвітерів. У 960р. був призначений єпископом Русі Лібутій з Могунтського монастиря св. Албана. У 961р. він помер, і того ж року до Києва прибула німецько-латинська місія на чолі з архієпископом Адальбертом (проголошений святим) з Тревірського монастиря. Онук Ольги князь Ярополк у 974р. вислав послів до Оттона II, а у 977р. направив послів до Папи, а Папа Бенедикт VII – своїх послів до Ярополка. Це було перше посольство з Риму на Русь. У Києві була заснована латинська дієцезія на чолі з архієпископом Боніфацієм (проголошений святим), яка проіснувала до 979р.

о.Марян Бучек,Наталія Статкевич, Ігор Седельник.

Залишити відповідь